İpragaz kalitesiyle iPApp'teki yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olmak için iPApp’i hemen ziyaret edin.
Haberler sayfasına geri dön

Kurumsal

Bütangaz’ı bünyesine katan İpragaz, güçlü alt yapısıyla istikrarlı büyümesini sürdürüyor

57 yıllık köklü geçmişi ile Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin enerji ihtiyaçlarını karşılamaya devam eden İpragaz, hali hazırda kurucu ortağı olduğu ve hisselerinin tamamını aldığı Bütangaz’ı bünyesine katarak toplam stoklama kapasitesini 100 bin metreküpün üzerine çıkardı. İpragaz, artan kapasitesi ile uluslararası ticarette de gücünü bir üst seviyeye taşıyacak. İpragaz’ın Bütangaz satınalması, aynı zamanda SHV Energy’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği yeni bir yatırım olarak da ayrı bir değer taşıyor.

Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz, ‘Daha Yüksek’, ‘Daha Güçlü’ ve ‘Daha Hızlı’ mottoları ile girdiği ‘3. Dönem’ – ‘Büyüme Dönemi’nde başarılı ve istikrarlı büyümesine yaptığı yatırımlarla devam ediyor. İpragaz, yüzde 50 hissesine sahip olduğu Bütangaz A.Ş.’deki kalan yüzde 50 hissesini de alarak güçlü alt yapısını daha da pekiştirdi.

pragaz’ın Bütangaz’ı satın alması ile ilgili süreç, gerekli yasal prosedürlerin ardından düzenlenen imza töreni ile tamamlandı. 17 Eylül Pazartesi günü İpragaz Genel Müdürlük binasında düzenlenen imza töreni, İpragaz A.Ş. CEO’su Eyüp Aratay ve Total Turkey Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Emre Şanda ile birlikte her iki şirket yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleşti.

İpragaz’ın ‘Büyüme Dönemi’nde ‘Daha Yüksek’ hedefler belirlediklerini ifade eden SHV Energy Ülke Yöneticisi ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, “Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yaptığımız yatırımlarla büyümemizi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Yüzde 50 hissesini daha alarak bünyemize kattığımız Bütangaz, büyümeye yönelik yatırım iddiamızı ve inancımızı pekiştiren bir satınalma oldu. Böylelikle kaydetmekte olduğumuz organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme de yakalamış olduk” dedi.

Stoklama kapasitesi 100 bin metreküpün üzerine taşındı

Bütangaz’ın alınmasıyla İpragaz’ın stoklama kapasitesini artırdıklarını vurgulayan Aratay, “Yeni tesisimizde 5 bin metreküplük LPG küre ve silindirik tanklar yer alıyor. Bütangaz’ın 25.820 metreküplük stoklama kapasitesi ile birlikte İpragaz'ın toplam stoklama kapasitesini 100 bin metreküpün üzerine çıkardık” şeklinde konuştu.

Denizyolu erişimi ile ithalattaki gücümüzü de arttırdık

Tesisin bulunduğu konum itibarıyla da İpragaz’a artı bir değer kattığını da belirten Eyüp Aratay, “2002 yılında Tekirdağ'a bağlı Marmara Ereğlisi ilçesinde deniz bağlantısıyla faaliyete geçen Bütangaz tesisinin 53 bin DWT ağırlığındaki gemileri tahliye edebilecek büyüklükte 2 adet şamandıra sistemi bulunuyor. Bütangaz’ın deniz bağlantısı sayesinde ithalattaki potansiyelimizi bir üst seviyeye taşırken, Trakya bölgesinde olması avantajıyla da ikmal gücümüzü artıracağız.” dedi.

İpragaz olarak Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin enerji ihtiyacını karşıladıklarını belirten Aratay, “Farklı segmentlerde yaklaşık 4 bin bayimiz, 10 Tüplü Bölge Satış Müdürlüğümüz, 2 Tüplü Bölge Saha Ofisimiz, 8 Dökme Gaz Satış Müdürlüğümüz, 9 Otomotiv Yakıtları Bölge Satış Müdürlüğümüz, 13 LPG Dolum Tesisimiz, 3 LPG Stoklama Terminalimiz ve 4 Tüp ve 1 adet de Emtia Depomuz bulunuyor. Yaklaşık 1.504 çalışanımız, yarattığımız yaklaşık 16 bin kişilik dolaylı istihdam ve yeni yatırımlarımızla; Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin LPG’den LNG’ye akaryakıttan elektriğe kadar temel enerji ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

SHV Energy’nin Türkiye’ye olan inancını sergiliyor

Gerçekleştirilen bu yeni yatırımla da SHV Energy’nin ülke ekonomisine sağladığı desteğe dikkat çeken Eyüp Aratay, “Bu yatırım bir anlamda, yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan inancı ve güvenini de bir kez daha işaret ediyor. Bütangaz, SHV Energy olarak Türkiye’de büyümeye yönelik yatırım iddiamızı ve inancımızı pekiştiren, net bir şekilde ortaya koyan bir satınalma oldu.

Bütangaz

20 milyon dolarlık yatırımla yapımına Marmara Ereğlisi’nde 1999 yılında başlanan Bütangaz, ilk operasyonuna 2002 yılında başladı. 5 küresel 6 adet silindirik tank ile toplam 25.820 m³ LPG depolama kapasitesi bulunan Bütangaz, 1 büyük ve 1 küçük şamandıra sistemi ile 53.000 DWT büyüklükteki gemilere kadar tahliye kabiliyetine sahip. Aynı anda 4 araç yüklemesi yapılabilen Bütangaz’ın vardiya başına 600 ton yükleme kapasitesi bulunuyor. Bütangaz mevcut ulusal, uluslararası lisansların yanı sıra tüm teknik ve güvenlik süreçlerine yönelik sertifikalara da sahip.


24.06.2019 • Kurumsal

WLPGA Regional Summit Turkey 2019: 43 ülkeden 400’e yakın delegenin katılımı ile gerçekleşti:

Aratay; “LPG, sürdürülebilir gelecek için çok önemli bir alternatif”

Basın Bültenini Oku

6.05.2019 • Kurumsal

Türkiye enerji sektörünün köklü markası İpragaz da “Etik ve İtibar” dedi

2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri arasına, yarım asrı aşan köklü geçmişi ile Türkiye enerji sektörünün öncü kuruluşu İpragaz da katıldı

Basın Bültenini Oku