İçeriğe atla
İpragaz kalitesiyle iPApp’taki yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olmak için iPApp’i hemen ziyaret edin.

Tüpgaz İpragaz, tüketicilerine 14 farklı tüpgaz ürünüyle hizmet vermektedir.

Tüpgaz

İpragaz Tüpgaz

İpragaz, 1961 yılında ülkemizde ilk dolum tesisini kurarak Türkiye'yi tüpgazla tanıştırdı. Yaklaşık yarım asırdır, güvenli LPG kullanım tekniği ve müşteri ilişkileri konularında eğitimli Enerji Takımı'yla, Türkiye'nin her noktasına ulaşıyor.

İpragaz Enerji Takımı'nın bir parçası olan yaklaşık 2.000 İpragaz tüpgaz bayisi ve bu bayilerde çalışan 4.000'den fazla servis elemanı her gün; evlere, iş yerlerine, ihtiyaç duyulan İpragaz enerjisini güler yüzle taşımaya devam 


İpragaz, enerjisini tecrübesinden alıyor, Türkiye'ye enerji veriyor.

Tüp Nedir?


Genellikle tüpgaz olarak adlandırılan LPG, ham petrolün damıtılması, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan bütan ve propan gazlarının karışımıdır.

Renksizdir, kokusuzdur, yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir.

Basınç altında likit halde özel basınçlı kaplar içinde tutulur.

Gaz halinde havadan ağırdır.

Gaz kaçaklarının fark edilmesi için rafineri tarafından özel bileşiklerle kokulandırılmıştır.

Ülkemizde halen Miks LPG %30 propan ve %70 bütan karışımı, ticari propansa, %95 ve üzeri saflıkta propan olarak kullanılmaktadır.

    Tüp Çeşitleri

İpragaz, tüketicilerine 14 farklı tüpgaz ürünüyle hizmet vermektedir.

  • 12 kg'lık şişman ve uzun tüp
  • 2 kg'lık dar ve geniş çemberli piknik tüp
  • 24 kg'lık ve 45 kg'lık ticari tüp
  • 45 kg'lık propan tüpü
  • 45 kg'lık LPGPRO
  • 45 kg'lık CUTPRO
  • 12 ve 24 kg'lık forklift tüpü
  • 12 kg'lık IZOPRO, BETOPRO
  • 2 kg’lık Marinegas Cuisine

Tüm İpragaz tüpleri uluslararası kalite standardı ISO 9001 sahibidir ve SHV grubunun bir şirketi olan EVAS tüp fabrikasında TS EN 1442+A1 standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

EVAS, birçok ülkeye de ihracat yapan bir kuruluştur.

Tüm İpragaz tüplerinde, tüpün Türk standartlarına uygun olarak üretildiğini belirten TS EN 1442+A1 ve TSE işareti ve TS 5306 standardına göre periyodik kontrolünün yapıldığını gösteren damga bulunur. Bu işaret ve damgayı taşımayan tüpler, alınmamalıdır. 

Dolum tesislerimizde çevre dostu LPG ile dolumu yapılan 12 kg'lık uzun, 12 kg'lık şişman, 24 kg'lık sanayi, 45 kg'lık sanayi, forklift ve marinegas tüplerinde tam dolu olduğunu ve kaçak kontrol testlerinden geçtiğini gösteren "Tam Emniyet Bandı" ; 2 kg'lık piknik tüpler üzerindeyse aynı görevi gören "sarı kapak" bulunur.

Tüp Boyutları

 
Kapasite Tüp Cinsi Tüp Çapı
(mm)
 
Tüp Boyu
(mm)

Şase Çapı
(mm)

Kalkan Çapı
(mm)
Rengi
2 Kg   235 222 193 170 Metalik Mavi
2 Kg

2 kg Geniş Çember

235 230 193 224 Mavi
12 Kg

12 kg Uzun

300 570 300 170 Mavi
12 Kg

12 kg Şişman

360 462 270 215 Metalik Mavi
24 Kg

24 kg Sanayi Şişman

360 730 360 200 Metalik Mavi
45 Kg 45 kg Ticari(LPGPRO CUTPRO, Propan) 360 1320 360 200 Mavi

    İpragaz Tüpgaz Kullanım Yerleri

Dilediğiniz Yerde Tüpgaz

Tüpgaz, dar ve geniş çemberli piknik tüplerle, ev dışında da enerji ihtiyacını karşılamak için çok kullanışlıdır.

Piknik tüp, LPG'nin ürün olarak stoklanıp ve taşınmasının en kolay olduğu tüp formudur. Bu nedenle, pikniklerde, açık hava aktivitelerinde çok tercih edilir.

Piknik tüp, içeriğinde çevre dostu LPG olması ve güvenlik kurallarına uyularak yeşil alanlarda kullanıldığında kullanım sonrası hiçbir artık madde bırakmamasından dolayı çevrecidir.

12 kg'lık şişman tüp de açık havada kullanılabilir. Çünkü ısı şemsiyeleri, ısı piramitleri ve LPG ile çalışan mangallarda 12 kg'lık tüp kullanılır.

Ailenizin Enerjisi

Evde Tüpgaz

İpragaz, ev müşterilerinin pişirme, ısıtma ve ısınma ihtiyaçlarını, ev müşterileri tarafından en çok tercih edilen 12 kg şişman ve uzun tüpleriyle kesintisiz olarak karşılıyor.

Denizde Tüpgaz

Marinegas, çevre dostu LPG'nin denizcilikte de kullanımına olanak sağlayan yepyeni bir sistemdir. Marinegas’ın denizcilikteki kullanım alanı tekne mutfakları için olan Marinegas Cuisine’dir.

İş Yerinde Tüpgaz

Tüketim olarak yüksek miktarlarda LPG ihtiyacı olan iş yerlerinde ve özel endüstriyel proseslerde, tüpgaz çoğunlukla 24 kg'lık ticari tüp, 45 kg'lık ticari tüp, 45 kg'lık propan tüpü, 12 kg'lık ve 24 kg'lık forklift tüpü formlarında kullanılır. Yüksek kapasiteli bu tüpler, iş yerlerine daha uzun süre kullanım olanağı ve stoklama rahatlığı sağlar. Tüp, ticari propan gazı içeren üründür. Buharlaşabilme sıcaklığı miks LPG yani karışım LPG'ye (%70 bütan, %30 propan) göre daha düşük olması nedeniyle soğuk iklimlerde ve sanayi proseslerinde kullanılması daha uygundur.