İPRAGAZ


Emin Ellerdesinizİpragaz, Eureka Metal A.Ş. adıyla 1961 yılında kurulmuş, 1962 yılında, İzmit Yarımca'da, Türkiye'nin ilk Resmi Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) dolum tesisini ve dolum istasyonlarını faaliyete geçirmiş, sektördeki ilk tüp dolumunu gerçekleştirmiştir. Şirket, 1966 yılında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile birleşerek, İpragaz A.Ş. adını almıştır. 1992 yılında özelleştirilen İpragaz, Fransız Primagaz bünyesine katılmıştır. 1999 yılında Primagaz'ın da dünyanın en büyük LPG dağıtım firması Hollandalı SHV Energy tarafından satın alınması ile İpragaz, SHV ailesinin bir parçası haline gelmiştir.

28 ülkede faaliyet gösteren SHV Energy, 15.000 çalışanı ve 6 milyar €'yu aşan cirosu ile milyonlarca tüketiciye LPG ulaştırmaktadır. SHV Energy, 6 milyon tonluk satış hacmiyle dünyanın en büyük LPG şirketidir. 100 yılı aşkın bir süredir son tüketicilere ve iş yerlerine enerji sağlayan SHV Holdings N.V. ailesinin bir üyesidir. SHV aynı zamanda, yan kuruluşu The Clean Energy Company ile; yenilenebilir enerji teknolojileri alanında da faaliyet göstermektedir. www.shvenergy.com

İpragaz, 55 yılı aşkın tecrübesiyle ve gerçekleştirdiği ilklerle, Türkiye'deki Likit Petrol Gaz (LPG) sektörünün öncüsüdür. Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alan İpragaz; Türk LPG sektörünü kurmasının yanı sıra, gerek şirket hacmi, gerek Türkiye'nin her tarafında sağlamış olduğu istihdam imkanlarıyla Türk ekonomisine 1961'den bugüne önemli katkılarda bulunmaktadır.

İpragaz, halen Türkiye genelinde; 10 Tüplü Bölge Satış Müdürlüğü, 2 Tüplü Saha Ofisi, 8 Dökme Gaz Bölge Satış Müdürlüğü, 9 Otomotiv Yakıtları Bölge Satış Müdürlüğü, 13 LPG Dolum Tesisi, 3 LPG Stoklama Terminali ve 4 Tüp ve 1 Emtia Deposu'na sahiptir. Merkez ofisi İstanbul’da bulunmaktadır.

İpragaz bu işyerlerinde görev yapan 1.000’i aşkın personeli ve Türkiye'de toplam 4.000'e yakın tüpgaz, otogaz, akaryakıt ve otogaz kit dönüşüm bayisiyle Türkiye'nin her noktasında hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz, 1996 yılında Türkiye'de ilk “resmi otogaz istasyonu”nu açarak, bu tarihten itibaren de özel ve ticari araçlarda kullanılan "Otogaz" segmentinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Grup şirketleri olarak, halen ülke genelinde yaklaşık 1.100 otogaz istasyonu ile hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz 2004 sonu itibarıyla LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) çalışmalarını başlatarak Türkiye genelinde ticari ve sanayi müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz, 1 Eylül 2012 itibarıyla İpragaz Elektrik’le elektrik toptan satışını başlatarak, tüm Türkiye'de 'serbest tüketici'lere hizmet vermeye devam etmektedir.

55 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’de birçok “ilk”e imza atan İpragaz, 2013 yılında GO markasıyla akaryakıt sektörüne de girmesiyle enerjinin dört ana segmentinde hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz hizmet kalitesine verdiği önemin yanı sıra markasını taşıyan ev, ticari ve sanayi kullanımına yönelik üretilen ürünlerine de büyük özen göstermektedir. İpragaz markalı bu ürünler, yüksek teknoloji ile ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak imal edilmektedir. LPG depolaması için hizmete sunulan ürünler ise sigortalı olarak tüketiciye verilmektedir.

İpragaz, tüketicilerinin LPG kullanımı ile ilgili tüm sorularını 7 gün 24 saat kesintisiz olarak 444 İPRA (4772) numaralı Tüketici Danışma Hattı'nda cevaplandırmaktadır.