İPRAGAZ


Emin Ellerdesinizİpragaz, Eureka Metal A.Ş. adıyla 1961 yılında kurulmuş, sektördeki ilk tüp dolumunu gerçekleştirmiş, İzmit Yarımca'da, Türkiye'nin ilk Resmi Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) dolum tesisini ve dolum istasyonlarını faaliyete geçirmiştir. Şirket, 1966 yılında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile birleşerek, İpragaz A.Ş. adını almıştır. 1992 yılında özelleştirilen İpragaz, Fransız Primagaz bünyesine katılmıştır. 1999 yılında Primagaz'ın da dünyanın en büyük LPG dağıtım firması Hollandalı SHV Energy tarafından satın alınması ile İpragaz, SHV ailesinin bir parçası haline gelmiştir.

28 ülkede faaliyet gösteren SHV Energy, 15.000 çalışanı ve 6 milyar €'yu aşan cirosu ile milyonlarca tüketiciye LPG ulaştırmaktadır. SHV Energy, 6 milyon tonluk satış hacmiyle dünyanın en büyük LPG şirketidir. 100 yılı aşkın bir süredir son tüketicilere ve iş yerlerine enerji sağlayan SHV Holdings N.V. ailesinin bir üyesidir. SHV aynı zamanda, yan kuruluşu The Clean Energy Company ile; yenilenebilir enerji teknolojileri alanında da faaliyet göstermektedir. www.shvenergy.com

Türkiye enerji sektörünün 'Mavi Dev'i İpragaz, 50 yılı aşkın tecrübesiyle ve gerçekleştirdiği ilklerle, Türkiye'deki Likit Petrol Gaz (LPG) sektörünün öncüsüdür. Türkiye'nin en büyük 25 firması arasında yer alan İpragaz; Türk LPG sektörünü kurmasının yanı sıra, gerek şirket hacmi, gerek Türkiye'nin her tarafında sağlamış olduğu istihdam imkanları ile Türk Ekonomisi'ne 1961'den bugüne önemli katkılarda bulunmaktadır.

İpragaz, halen Türkiye genelinde; 10 Tüplü Satış Müdürlüğü, 6 Tüplü Saha Ofisi, 9 Dökme Satış Müdürlüğü, 3 Dökme Satış Ofisi, 6 Otogaz Satış Müdürlüğü, 5 Otogaz Satış Ofisi, 15 LPG Dolum Tesisi, 2 LPG Stoklama Terminali ve 6 adet Tüp ve Emtia Deposu'na sahiptir.

İpragaz bu iş yerlerinde görev yapan 1.200'ü aşkın personeli ve Türkiye'de 4.000'e yakın tüpgaz ve otogaz bayisi ile Türkiye'nin her noktasında hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz, 1996 yılında Türkiye'de "ilk resmi otogaz istasyonu"nu açarak, bu tarihten itibaren de özel ve ticari araçlarda kullanılan "Otogaz" segmentinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Halen ülke genelinde 1.200 otogaz istasyonu ile hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz 2004 yılı sonu itibariyle de LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) çalışmalarını başlatarak Türkiye geneli sanayi müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz, 1 Eylül 2012 itibari ile İpragaz Elektrik ile elektrik toptan satışını başlatarak, tüm Türkiye'de 'serbest tüketici'lere hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz, 2013 yılında GO markasıyla akaryakıt sektörüne de girmesiyle enerjinin dört ana segmentinde hizmet vermeye devam etmektedir.

İpragaz hizmet kalitesine verdiği önemin yanı sıra markasını taşıyan ev ve sanayi kullanımına yönelik üretilen ürünlerine de büyük özen göstermektedir. İpragaz markalı bu ürünler, yüksek teknoloji ile ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak imal edilmektedir. LPG depolaması için hizmete sunulan ürünler ise sigortalı olarak tüketiciye verilmektedir.

İpragaz, tüketicilerinin LPG kullanımı ile ilgili tüm sorularını 7 gün 24 saat kesintisiz olarak 444 İPRA (4772) numaralı Tüketici Danışma Hattı'nda cevaplandırmaktadır.